Kdo to všechno vymýšlí?! Jak CERMAT vyrábí přijímačky a proč to není jen o testech
Každý rok se tisíce deváťáků (a někteří osmáci) připravují na přijímačky s pocitem, že jejich osud drží v rukou nějaká tajná organizace. A v jistém smyslu to tak opravdu je. Tím "tajemným mozkem" je CERMAT – organizace, která se stará o tvorbu, kontrolu a organizaci jednotných přijímacích zkoušek. Ale jak to celé vlastně funguje?
📦 Továrna na testy
Představ si CERMAT jako obří továrnu, která nevyrábí auta nebo čokolády, ale testové otázky. Každá úloha musí být logická, spravedlivá, srozumitelná a přesně zacílená. Na tvorbě jednoho testu se může podílet klidně i několik desítek lidí – od učitelů, přes testovací specialisty až po jazykové korektory.
🧪 Testy se testují!
Možná tě to překvapí, ale než se nějaká otázka vůbec dostane do ostrého testu, musí projít zkušebním provozem – třeba v rámci testování žáků na nečisto. Odborníci pak sledují, jestli úloha dává smysl, není moc těžká (ani moc lehká) a jestli nevyvolává nedorozumění.
🔒 Bezpečnost především
Když se testy finálně připraví, jsou přísně střežené. Žádné USBčka, žádné tiskárny na chodbě. CERMAT má vlastní zabezpečený systém, kterým se materiály posílají školám těsně před testem. A pak už záleží na tobě, jak to zvládneš. 😄
🧐 Kdo to opravuje?
Testy s uzavřenými otázkami opravuje počítač. Ale slohovky nebo otevřené úlohy z češtiny opravují skuteční lidé, kteří prochází školením a mají přesně dané pokyny, jak hodnotit. To znamená, že i když jeden hodnotitel neví, kdo jsi, měl by tě opravit naprosto stejně jako ostatní.